Co to jest irygator? Czy warto go używać?
Aby cieszyć się pięknym i przede wszystkim zdrowym uśmiechem, należy odpowiednio zadbać o stan higieny jamy ustnej. Zdecydowana większość z nas stawia wyłącznie na szczoteczkę do zębów, nie zdając sobie w ogóle sprawy z tego, że jest to niewystarczające. Doskonałym rozwiązaniem jest stosowanie irygatora do zębów. Czym jest to urządzenie i jakie ma zalety? Spróbujmy znaleźć odpowiedź na te pytania.

Czym jest irygator do zębów?
To urządzenie stworzone z myślą o osobach, którym szczególnie zależy na utrzymaniu zdrowia jamy ustnej. Irygator wytwarza strumień wody pod ciśnieniem, który skutecznie usuwa płytkę nazębną i bakterie z przestrzeni międzyzębowych, kieszonek dziąsłowych oraz miejsc wzdłuż linii dziąseł. To właśnie tam w wystarczającym stopniu nie docierają  zarówno środki do płukania ust, jak i szczoteczki do zębów oraz nici dentystyczne. Irygator zatem okazuje się skuteczniejszą alternatywą.

Co mamy do wyboru?
W sprzedaży dostępne są dwa podstawowe rodzaje irygatorów do zębów: – stacjonarne i przenośne. Nietrudno domyśleć się, że modele stacjonarne będą zajmowały sporo miejsca. Jednocześnie możliwość zabrania ich np. w podróż jest możliwa, ale dość kłopotliwa. Plusem takich irygatorów jest spory pojemnik na płyn, który nie wymaga częstego napełniania. Jeśli jednak planujemy wakacje czy wyjazdy biznesowe, a nie chcemy rezygnować z higieny jamy ustnej na najwyższym poziomie, najlepiej będzie postawić na model przenośny, który możemy bez problemu zabrać ze sobą. Minusem może być mały zbiornik – ale biorąc pod uwagę to, że dzięki temu irygator przenośny jest poręczniejszy – minus ten nie jest decydujący.

Kto może korzystać z tego urządzenia?
Stomatolodzy coraz częściej podkreślają, że wszyscy ci, których celem jest zdrowie własnych zębów i dziąseł powinni sięgnąć po irygator dentystyczny. Irygator szczególnie polecany jest osobom zmagającym się z problemem wrażliwych i krwawiących dziąseł, czy odsłoniętych szyjek zębowych. Również w przypadku wyjątkowo ciasnych przestrzeni międzyzębowych – codzienna higiena jamy ustnej jest znacznie ułatwiona dzięki temu prostemu urządzeniu. Po irygator do zębów powinny sięgać również osoby noszące aparaty ortodontyczne, mosty oraz mające wszczepione implanty.

„Obawiam się za wysokiego ciśnienia” – czy rzeczywiście warto?
Pytanie to zadają na ogół osoby, które dopiero planują rozpocząć swoją przygodę z irygatorem do zębów. Wyraźnie zaznaczmy, że ciśnienie jest naprawdę niewielkie. Pozwala skutecznie usunąć wszelkie resztki pokarmów i bakterie, a jednocześnie delikatnie masuje dziąsła, efektywnie je wzmacniając. Przyczynia się to wyraźnie do zmniejszenia ich krwawienia. Jeśli irygator będzie stosowany przez dłuższy czas, można spodziewać się nawet zniknięcia tego uciążliwego i jednocześnie groźnego dla naszych zębów problemu. Końcówki do irygatorów mają wydłużony kształt – duże ciśnienie jest zatem zbędne. Dzięki kształtowi końcówek – strumień płynu dociera do naprawdę trudnodostępnych miejsc, do których nie dosięga nawet nić dentystyczna. Warto również wspomnieć, że irygatory mają regulowane ciśnienie oraz mogą posiadać specjalne końcówki ortodontyczne, czy też do kieszonek zębowych. Bardziej sprofilowane potrzeby użytkownika nie są zatem zaniedbane – przy zachowaniu bezpiecznego ciśnienia.

Przykładowy irygator: