Zastosowanie testu molekularno-biologicznego PET firmy MIP Pharma Polska w praktyce lekarza periodontologa
Choroby przyzębia towarzyszą człowiekowi od bardzo dawna. Już badania na małpach człekokształtnych z zachowanym uzębieniem wykazały cechy destrukcji w ich przyzębiu.
Autor: lek. stom. Andrzej Borowiec. Artykuł ukazał się w książce „Periodontologia-teksty wybrane (red. Beata Wierucka-Młynarczyk, Katowice 2018r.) oraz w czasopiśmie „Twój Przegląd Stomatologiczny” (nr 9, 2012 r.)
Jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty
1 Opisz dziecku na czym polega wizyta u dentysty, pobawcie się w „gabinet stomatologa” – odgrywajcie rolę dentysty i pacjenta, możecie wtedy poćwiczyć otwieranie buzi, sprawdzić jakie to uczucie kiedy ktoś palcem w rękawiczce dotyka jamy ustnej itp. Bawcie się przy tym świetnie, pozytywne nastawienie to podstawa!
2 Nigdy nie okłamuj dziecka, nie ukrywaj przed dzieckiem wizyty, nie używaj zwrotów typu „nic nie będzie bolało”, „nic nie poczujesz”, „nie bój się”- jeśli okaże się inaczej dziecko może być już nieufne. Co więcej, takie sformułowania wzbudzają w dziecku podejrzenia i skutkują większym napięciem. Niedopuszczalne jest straszenie dziecka: „Jak nie będziesz myć zębów to ci dentysta będzie musiał wiercić zęby”.
3 Pójdź z dzieckiem obejrzeć gabinet, dowiedzieć się jak działa sprzęt medyczny. Uczyńcie z tej wizyty przygodę,nie gorszą niż wyjście do kina czy do ZOO!
4 Dawaj dobry przykład! Nie zarażaj dziecka własnymi lękami przed leczeniem. Lęk przed dentystą nie jest genetyczny, buduje się na bazie doświadczeń i przekonań,często zasłyszanych od dorosłych.
5 Nie obiecuj prezentu w zamian za spokój podczas wizyty.Dobrze jest chodzić do dentysty, bo dobrze jest dbać o swoje zdrowie. Nie chcesz uczyć dziecka, że trzeba odwiedzać gabinet , by dostać nową zabawkę czy smakołyk.Po wizycie zaplanujcie razem coś przyjemnego – zagrajcie w planszówkę, idźcie razem na spacer lub poczytajcie książkę.
Perspektywa miłego spędzania czasu sprzyja współpracy i pomaga w budowaniu dobrych skojarzeń.