Lampa C-Bright jest lampą LED. Jest to urządzenie powszechnie spotykane w gabinetach medycyny stomatologicznej i stosowane razem z preparatem wybielającym. Lampa LED działa na zewnętrzną warstwę szkliwa i jest skuteczna w walce z lekkimi przebarwieniami zębów. Możliwy do uzyskania efekt to zęby jaśniejsze o od 2 do 8 odcieni. Utrzymuje się on od pół roku do 9 miesięcy. Światło LED to również skuteczny sposób na utrzymanie bieli zębów, gdy mamy za sobą inne zabiegi wybielające. Niezbędne jest przy tym zachowanie odpowiedniego odstępu czasowego między wizytami.

Jak wygląda wybielanie zębów lampą?
Procedura wybielania w przypadku lampy:
Zanim specjalista przejdzie do wykonywania zabiegu, oceni on rodzaj przebarwień oraz ich zasięg. Mogą one dotyczyć jedynie powierzchni szkliwa lub sięgać w głąb zęba. Gdy określony zostanie wyjściowy kolor zęba, można przejść do właściwej procedury. Konieczne jest wykorzystanie rozwieraka w celu ułatwienia dostępu do łuków zębowych, a także okularów ochronnych. Osoba przeprowadzająca zabieg zabezpiecza dziąsła przed kontaktem z preparatem wybielającym. Kolejnym krokiem jest aplikacja żelu wybielającego i naświetlenie uzębienia lampą przez kilkanaście minut. Tę procedurę powtarza się trzy razy. Czas trwania zabiegu zwykle wynosi od 45 minut do 1,5 godziny.

Skuteczność zabiegów wybielających z wykorzystaniem lampy jest bardzo różna, ponieważ zależy od wielu czynników. Zalicza się do nich naturalny kolor zębów i ich podatność na wszelkie zabiegi rozjaśniające. U niektórych osób osady i przebarwienia mogą powracać szybciej niż u innych. Kluczowe jest też przestrzeganie białej diety (czyli niespożywanie barwiących dań i płynów) po wybielaniu lampą, zgodnie z zaleceniami stomatologa. Jednak nawet wtedy efekt może utrzymywać się krócej, jeśli po powrocie do normalnego jadłospisu często sięga się po kawę, herbatę czy papierosy.

Ważne jest też, aby pamiętać, że uzupełnienia protetyczne, korony,licówki oraz wypełnienia, które pacjent posiada nie wybielają się.